Ένα φουσκωτό που συσκευάζεται ζει ή πεθαίνει με μία υπόσχεση: πρέπει να εξαφανιστεί στην τσέπη του και να επιστρέψει σαν καινούργιο.Για τα ταξιδιωτικά καταστήματα λιανικής, τις αεροπορικές εταιρείες και τα προγράμματα αφορολόγητων ειδών, καθώς και για τις μάρκες υπαίθριων δραστηριοτήτων που κυνηγούν την αναλογία ζεστασιάς-βάρους, αυτή η υπόσχεση είναι μια μηχανική προδιαγραφή - ο όγκος συσκευασίας, η ανάκτηση συμπίεσης, η ισχύς πλήρωσης και το βάρος του υφάσματος αλληλεπιδρούν, και ένα μπουφάν που αποτυγχάνει σε οποιοδήποτε από αυτά αποτυγχάνει στο ράφι. Αυτός ο οδηγός εξηγεί πώς οι αγοραστές όγκου καθορίζουν ένα ελαφρύ φουσκωτό μπουφάν συσκευασίας για παραγωγή OEM: τους αριθμούς που ορίζουν το "συσκευασμένο", πώς να επιλέξετε την ισχύ πλήρωσης και το βάρος πλήρωσης, τι απαιτούν τα υπερελαφριά κελύφη από τη γραμμή ραψίματος, ποια χαρακτηριστικά έχουν πραγματικά σημασία για τους ταξιδιώτες και πώς να δοκιμάσετε τον ισχυρισμό συμπίεσης πριν το κάνει ο πελάτης σας για εσάς.

1Γιατί οι συσκευασμένες τσάντες Puffer αποτελούν μια κατηγορία ανάπτυξης για το ταξιδιωτικό λιανικό εμπόριο

Η εμπορική λογική του φουσκωτού σακιδίου με δυνατότητα συσκευασίας είναι απλή: λύνει το πρόβλημα συσκευασίας που έχει κάθε ταξιδιώτης και σχεδόν κανένα άλλο ένδυμα δεν λύνει. Ένας ταξιδιώτης θέλει ζεστασιά στον προορισμό του, όχι βάρος στη βαλίτσα. μια αεροπορική εταιρεία θέλει ένα αφορολόγητο προϊόν που χωράει σε ένα ντουλάπι πάνω από τα καθίσματα. ένας λιανοπωλητής υπαίθριων ειδών θέλει ένα μεσαίο στρώμα που αποθηκεύεται σε ένα σακίδιο ημέρας μέχρι να χρειαστεί. Το ίδιο μπουφάν εξυπηρετεί και τα τρία, γι' αυτό και τα φουσκωτά σακίδια με δυνατότητα συσκευασίας έχουν γίνει αναπόσπαστο κομμάτι του ταξιδιωτικού λιανικού εμπορίου, των παραχωρήσεων σε αεροδρόμια και των πακέτων ηλεκτρονικού εμπορίου.

Για τους χονδρεμπόρους, η κατηγορία έχει δύο ελκυστικές δομικές ιδιότητες. Πρώτον, είναι σε μεγάλο βαθμό ανεξάρτητη από την εποχή: τα συσκευαζόμενα μπουφάν πωλούνται την άνοιξη και το φθινόπωρο, όχι μόνο τον βαθύ χειμώνα, γεγονός που ισοπεδώνει την καμπύλη ζήτησης και βελτιώνει τις αποδόσεις των αποθεμάτων. Δεύτερον, η συμπίεση μειώνει δραματικά τον όγκο αποστολής - ένα συσκευαζόμενο ένδυμα από πούπουλα συμπιέζεται σε ένα κλάσμα του υπερυψωμένου όγκου του, και ακόμη και η τυπική συμπίεση από πολυσακκούλες μειώνει τον όγκο αποστολής κατά 40 έως 60 τοις εκατό, γεγονός που μειώνει άμεσα το κόστος μεταφοράς ανά μονάδα σε προγράμματα μεταφοράς εμπορευματοκιβωτίων. Η κατηγορία ανταμείβει τα εργοστάσια που μπορούν να διατηρήσουν μικρές ανοχές σε ελαφριά υλικά, που είναι ακριβώς το χάσμα δυνατοτήτων που χωρίζει έναν ειδικό σε υπερελαφρά υλικά από ένα γενικό εργοστάσιο εξωτερικών ενδυμάτων.

Υπόδειξη αγοραστή:Τα προγράμματα συσκευασίας κερδίζονται με βάση τη σχέση ζεστασιάς-βάρους και το μέγεθος συσκευασίας, όχι με βάση την τιμή ανά κιλό πούπουλου. Δύο προσφορές με ίδια βάρη πλήρωσης μπορεί να διαφέρουν σημαντικά στον όγκο συσκευασίας, επειδή η μία χρησιμοποιεί πούπουλο πλήρωσης 800 και κέλυφος 10D και η άλλη χρησιμοποιεί πούπουλο πλήρωσης 650 και κέλυφος 30D. Προσδιορίστε τις μετρήσεις αποτελεσμάτων - τον όγκο συσκευασίας και το συνολικό βάρος του ενδύματος - όχι μόνο τα δεδομένα εισόδου.

2Ορισμός του "Packable": Οι αριθμοί που πρέπει να καθορίσουν οι αγοραστές

Ο όρος «Packable» δεν έχει νομικό ορισμό, γι' αυτό ακριβώς πρέπει να ορίζεται στο πακέτο τεχνολογίας σας. Ο κλάδος λειτουργεί με τρεις αριθμούς και μια αξιόπιστη προδιαγραφή τους περιλαμβάνει όλους.

Οι τρεις μετρήσεις που έχουν σημασία

Συνολικό βάρος ενδύματος.Ένα γνήσιο υπερελαφρύ φουσκωτό σακίδιο πλάτης ζυγίζει 200 ​​έως 350 γραμμάρια σε μέγεθος L. Ένα ελαφρύ φουσκωτό σακίδιο ταξιδιού ζυγίζει 350 έως 500 γραμμάρια. Κάτω από περίπου 200 γραμμάρια, βρίσκεστε σε ένα κορυφαίο ορειβατικό πεδίο με υφάσματα 7D και υψηλή ισχύ πλήρωσης — όμορφο, ακριβό και εύκολο στη φθορά. Τα περισσότερα ταξιδιωτικά προγράμματα στοχεύουν σε 250 έως 400 γραμμάρια.

Συμπαγής όγκος.Μετρημένο σε λίτρα με το μπουφάν συμπιεσμένο στην τσέπη ή το σακουλάκι για τα πράγματά του και συμπιεσμένο σε επαναλήψιμο όγκο, το μέγεθος συσκευασίας είναι ο αριθμός που πουλάει το μπουφάν στο ράφι. Μια πρακτική κλίμακα αναφοράς: ένα μπουφάν μεσαίας γέμισης 400 γραμμαρίων χωράει περίπου 1,8 έως 2,2 λίτρα. ένα καλοφτιαγμένο μπουφάν 300 γραμμαρίων και 800 λίτρων χωράει περίπου 1,2 έως 1,5 λίτρα. Τα καλύτερα στην κατηγορία τους υπερελαφρά μπουφάν φτάνουν κάτω από ένα λίτρο. Οι διαστάσεις του σακιού συσκευασίας σε εκατοστά επικοινωνούν το ίδιο πράγμα στις εικόνες του καταστήματος - ένας κύλινδρος περίπου στο μέγεθος ενός μπουκαλιού νερού 500 ml είναι ο στόχος μάρκετινγκ.

Λόγος συμπίεσης.Διαιρώντας τον όγκο στοίβαξης με τον όγκο που έχει ανυψωθεί, μετράει πόσο αποτελεσματικά συμπιέζεται το μπουφάν και — το πιο σημαντικό — πόσο καλά ανακάμπτει. Οι τυπικές αναλογίες είναι 1:4 έως 1:6 για τα φουσκωτά παπούτσια ταξιδιού. Η αναλογία έχει λιγότερη σημασία από την ανάκτηση: ένα μπουφάν που συμπιέζεται άψογα αλλά χρειάζεται τρεις ημέρες για να επανατοποθετηθεί έχει αποτύχει στην πραγματικότητα.

Επίπεδο Προγράμματος Στοχευόμενο βάρος (μέγεθος L) Δύναμη πλήρωσης Βάρος πλήρωσης Συσκευασμένος όγκος Τυπική τοποθέτηση
Ταξίδια αξίας 450 έως 550 γρ. 600 FP 130 έως 160 γρ. 2,2 έως 2,8 λίτρα Λιανική πώληση μεγάλου όγκου, πακέτα προσφορών
Βασικά ταξίδια 320 έως 420 γρ. 700 FP 90 έως 120 γρ. 1,5 έως 2,0 λίτρα Λιανικό εμπόριο ταξιδιών, βασική γκάμα ηλεκτρονικού εμπορίου
Premium υπερελαφρύ 230 έως 300 γρ. 800 FP 70 έως 95 γρ. 1,0 έως 1,4 λίτρα Ειδικότητα για υπαίθριες δραστηριότητες, δώρα υψηλής ποιότητας
Επίπεδο κορυφής < 230 γρ. 850 έως 900 FP 60 έως 80 γρ. < 1,0 λίτρο Μάρκες ορειβασίας, προϊόντα halo

Το παρακάτω διάγραμμα δείχνει πώς αποδίδει η ίδια κατηγορία θερμότητας σε όλη την κλίμακα — και γιατί η ισχύς πλήρωσης, και όχι το βάρος πλήρωσης, κάνει τη βαριά δουλειά σε συσκευασμένο μέγεθος.

Συσκευασμένος όγκος: Ίδια κατηγορία ζεστασιάς, τρεις κατασκευές Ενδεικτικός όγκος συσκευασίας μεγέθους L. Η υψηλότερη ισχύς πλήρωσης μεταφέρει περισσότερη θερμότητα σε λιγότερο χώρο. 2,5 λίτρα 600 FP 150 γρ. γέμιση · 480 γρ. μανδύας Κατασκευή ταξιδιών αξίας 1,7 λίτρα 700 FP Γέμιση 110 γρ. · Σακάκι 360 γρ. Βασική κατασκευή ταξιδιού 1,2 λίτρα 800 FP Γέμιση 85 γρ. · Σώμα 275 γρ. Υψηλής ποιότητας υπερελαφριά κατασκευή Μπουκάλι 500 ml για κλίμακα (~0,6 L)

3Στρατηγική πλήρωσης: Επιλογή θερμότητας προς βάρος και ισχύος πλήρωσης

Η ισχύς πλήρωσης είναι ο αριθμός που διέπει ταυτόχρονα την οικονομική αποδοτικότητα και την απόδοση ενός προγράμματος συσκευασίας. Μετράει τον όγκο σε κυβικές ίντσες που υψώνει μία ουγγιά πούπουλου σύμφωνα με μια τυποποιημένη δοκιμή, επομένως υψηλότερη ισχύς πλήρωσης σημαίνει περισσότερη ζεστασιά ανά γραμμάριο — και, για ένα μανδύα συσκευασίας, λιγότερο υλικό προς συμπίεση.Διεθνές Γραφείο Πούπουλων και Φτερώνδημοσιεύει τα πρωτόκολλα δοκιμών του κλάδου πίσω από τη μέτρηση της ισχύος πλήρωσης και σημειώνει ότι το πούπουλο διαθέτει επίσης ένα εξαιρετικό προφίλ βιωσιμότητας: η εργασία αξιολόγησης του κύκλου ζωής του διαπίστωσε ότι το πούπουλο έχει 85 έως 97 τοις εκατό χαμηλότερο περιβαλλοντικό αντίκτυπο από τον πολυεστέρα σε όλες τις κατηγορίες που αναλύθηκαν και περίπου 18 φορές χαμηλότερο αντίκτυπο στην κλιματική αλλαγή - ένα χρήσιμο επίπεδο ιστορίας για τις ταξιδιωτικές μάρκες που προωθούν την κατανάλωση ελαφρύτερων ταξιδιών.

Συμπλήρωση που ταιριάζει με το πρόγραμμα

Για τα βασικά ταξιδιωτικά προγράμματα, το μπουφάν με 700 γρ. γέμισμα 90/10 και 90 έως 120 γραμμάρια γέμισμα στο μέγεθος L είναι η ιδανική επιλογή: προσφέρει γνήσια ζεστασιά τριών εποχών σε μεσαίο κόστος αγοράς. Η αύξηση στα 800 γρ. γέμισμα μειώνει περίπου 25 γραμμάρια γέμισμα για ισοδύναμη ζεστασιά και μειώνει τον όγκο συσκευασίας κατά περίπου το ένα τρίτο, αλλά το κόστος του πούπουλου αυξάνεται δυσανάλογα επειδή οι παρτίδες με 800 γρ. γέμισμα είναι πιο σπάνιες. Κάτω από τα 700 γρ. γέμισμα, ο όγκος συσκευασίας αυξάνεται γρήγορα και ο ισχυρισμός "συσκευασμένο" αρχίζει να φαίνεται αισθητικός - ένα μπουφάν με 600 γρ. γέμισμα με 150 γραμμάρια γέμισμα εξακολουθεί να λειτουργεί για λιανική πώληση αξίας, αλλά θα πρέπει να διατίθεται στην αγορά ως "ελαφρύ", όχι "υπερελαφρύ".

Κάθε παρτίδα πλήρωσης θα πρέπει να επαληθεύεται και όχι να υποτίθεται. Ανεξάρτητα εργαστήρια όπωςIDFLνα ελέγχουν την ισχύ πλήρωσης, τη σύνθεση, τον αριθμό οξυγόνου και τη θολότητα, και να διενεργούν διπλές δοκιμές δειγμάτων σε όλα τα παγκόσμια εργαστήριά τους για να επιβεβαιώσουν τα αποτελέσματα — μια λογική απαίτηση για μια προδιαγραφή της οποίας ολόκληρη η πρόταση αξίας βασίζεται στην απόδοση του προϊόντος όπως επισημαίνεται. Απαιτούνται αναφορές δοκιμών σε επίπεδο παρτίδας με κάθε μαζική αποστολή και καθορίζεται η ελάχιστη ισχύς πλήρωσης στο πακέτο τεχνολογίας με την ανοχή που θα επιβάλει στην πραγματικότητα η επιθεώρησή σας.

Συμβουλή προδιαγραφών:Δηλώστε το γέμισμα ως δύο αριθμούς — ισχύς γεμίσματος (ποιότητα) και βάρος γεμίσματος ανά μέγεθος (ποσότητα). Η κλιμάκωση του βάρους γεμίσματος σε όλο το μέγεθος σε περίπου 11 έως 12 τοις εκατό ανά βήμα μεγέθους διατηρεί τη ζεστασιά σταθερή από το S έως το 2XL και αποτρέπει το κλασικό παράπονο του ταξιδιωτικού μπουφάν ότι το XL είναι πιο κρύο από το δείγμα.

4Υφάσματα υπερελαφρών κελυφών και τι απαιτούν στην παραγωγή

Το ύφασμα τύπου shell αποτελεί το δεύτερο μισό της εξίσωσης συσκευασίας και είναι το σημείο όπου τα ελαφριά προγράμματα κερδίζουν τη φήμη τους ως κατασκευαστές. Το βάρος του shell αυξάνει τον όγκο συσκευασίας σχεδόν όσο και το γέμισμα: η μετάβαση από ένα ύφασμα 40 gsm σε ένα ύφασμα 20 gsm αφαιρεί 40 έως 60 γραμμάρια από το ένδυμα και συρρικνώνει ορατά τη συμπιεσμένη δέσμη.

Επιλέγοντας τον αρνητή

Η πρακτική σκάλα περιλαμβάνει 7D έως 10D για premium ultralights, 15D έως 20D για το βασικό ταξιδιωτικό επίπεδο και 30D έως 40D για οικονομικά προγράμματα όπου η ανθεκτικότητα και η τιμή προηγούνται. Το ελαφρύτερο δεν σημαίνει αυτόματα και καλύτερο: το νάιλον 7D παράγει ένα μπουφάν που φουσκώνει σε μέγεθος λεμονιού, αλλά κολλάει στις ζώνες ασφαλείας και στα φερμουάρ. Για τα ταξιδιωτικά καταστήματα — όπου τα ενδύματα δοκιμάζονται επανειλημμένα και τα χειρίζονται εκατοντάδες πελάτες — το νάιλον ή ο πολυεστέρας ripstop 15D έως 20D με αδιάβροχη κατασκευή είναι η λογική προεπιλογή, με ανθεκτικό φινίρισμα που απωθεί το νερό για έκθεση στο ψιλόβροχο.

Συνέπειες παραγωγής από το να φύγουμε από το όριο

Τα εξαιρετικά ελαφριά κελύφη επιβάλλουν πραγματικούς περιορισμούς στη γραμμή ραψίματος. Τα μεγέθη των βελόνων μειώνονται σε 9 έως 11, οι ταχύτητες ραψίματος μειώνονται σε μακριές ραφές για να αποτρέψουν τη θερμότητα της βελόνας από το να λιώσει το λεπτό νήμα, και τα πόδια πίεσης χαμηλής τριβής εμποδίζουν το ύφασμα να σέρνεται. Η πυκνότητα ραφής συνήθως κυμαίνεται από 10 έως 12 βελονιές ανά εκατοστό για ραφές που δεν αφήνουν το ύφασμα να πέσει, και η απόσταση μεταξύ των καναλιών quilting είναι μια γνήσια σχεδιαστική απόφαση: τα στενότερα κανάλια (6 έως 8 εκατοστά) σταθεροποιούν το γέμισμα και αποτρέπουν τα κρύα σημεία όταν το μπουφάν συμπιέζεται και ξανασηκώνεται επανειλημμένα, ενώ τα φαρδύτερα κανάλια σηκώνονται καλύτερα και συσκευάζονται μικρότερα. Οι περισσότερες επιτυχημένες κατασκευές ταξιδιού έχουν κανάλια 7 έως 10 εκατοστών ως συμβιβασμό.

Επιλογή κελύφους Βάρος (gsm) Αδιάβροχο Αίσθηση χεριού Αντοχή Δείκτης Κόστους
10D νάιλον ripstop 26 έως 30 Εξοχος Εξαιρετικά μαλακό Χαμηλό — επιρρεπές σε εμπλοκές 145
15D νάιλον ταφτά 32 έως 36 Εξοχος Μαλακός Μέτριος 125
20D νάιλον ripstop 38 έως 45 Πολύ καλό Τραγανός Καλός 110
20D ανακυκλωμένος πολυεστέρας ripstop 40 έως 46 Πολύ καλό Τραγανός Καλός 118
30D πολυεστέρας ταφτά 52 έως 60 Καλός Δομημένος Ψηλά 100

5Χαρακτηριστικά Σχεδιασμού που Πραγματικά Σημαίνουν για τους Ταξιδιώτες

Τα προγράμματα με δυνατότητα πακέτου συσσωρεύουν εύκολα αιτήματα για λειτουργίες. Αυτά που οδηγούν σε επαναλαμβανόμενη αγορά είναι λιγότερα και αξίζει να τα προστατεύσετε στο πακέτο τεχνολογίας.

Τσέπη αποθήκευσης.Το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό. Μια τσέπη για τα χέρια με φερμουάρ διπλής όψης που αναστρέφεται για να καταπιεί ολόκληρο το μπουφάν — συμπεριλαμβανομένης της κουκούλας — αφαιρεί εντελώς τον σάκο με τα πράγματα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχετε τίποτα να χάσετε και ένα μπουφάν που μαζεύεται σε δύο δευτερόλεπτα. Το άνοιγμα της τσέπης πρέπει να έχει μεγάλο μέγεθος (26 εκατοστά ή περισσότερο) διαφορετικά οι χρήστες θα το δυσκολευτούν, και το φερμουάρ πρέπει να τρέχει ομαλά και από τις δύο άκρες, επειδή οι ταξιδιώτες συμπιέζουν το μπουφάν με το ένα χέρι.

Κουκούλα και δυνατότητα ρύθμισης.Μια σταθερή, ελαφρώς μονωμένη κουκούλα προσθέτει ζεστασιά ανά γραμμάριο που κανένα άλλο χαρακτηριστικό δεν συγκρίνεται και συμπιέζεται επίπεδα. Τα ρυθμιζόμενα ελαστικά κορδόνια στο στρίφωμα προστατεύουν το μικροκλίμα από τον άνεμο στους διαδρόμους των αεροδρομίων και στις βραδινές βεράντες. Ένα φερμουάρ διπλής κατεύθυνσης μπροστά επιτρέπει στο μπουφάν να αερίζεται ενώ κάθεται - μια μικρή λεπτομέρεια που παρατηρούν οι επιβάτες αεροπορικών εταιρειών.

Πειθαρχία βάρους σε τριμ.Κάθε γραμμάριο σε μεταλλικά μέρη είναι ένα γραμμάριο που πρέπει να συμπιεστεί. Τα φερμουάρ πηνίου με λεπτή ταινία, οι ασφάλειες καλωδίου χαμηλού προφίλ και οι ετικέτες μεταφοράς θερμότητας αντί για υφασμένες ξύνουν γραμμάρια χωρίς να αλλάζουν την εμφάνιση. Η αθόρυβη δοκιμή ενός καλοσχεδιασμένου φουσκωτού ταξιδιού είναι ότι τα διακοσμητικά εξαφανίζονται στο φύλλο προδιαγραφών.

Η ανατομία παρακάτω δείχνει πού βρίσκονται αυτά τα χαρακτηριστικά σε μια έκδοση ταξιδιού έτοιμη για παραγωγή.

Ανατομία ενός φουσκωτού σάκου ταξιδιού έτοιμου για παραγωγή Στοχευμένη κατασκευή: 700 FP, γέμιση 110 g, κέλυφος 20D ripstop, σύνολο 340 g σε μέγεθος L Σταθερή μονωμένη κουκούλα ζεστασιά ανά γραμμάριο, συμπιέζεται επίπεδα Φερμουάρ διπλής κατεύθυνσης, λεπτή ταινία αεραγωγοί όταν κάθεται· εξοικονομεί γραμμάρια Τσέπη αποθήκευσης (φερμουάρ διπλής όψης) ανεστραμμένο για να καταπιεί ολόκληρο το σακάκι Ελαστικό κορδόνι στο στρίφωμα + κλείδωμα κορδονιού στεγανοποιεί τον άνεμο στην άσφαλτο Ελαστικές μανσέτες, χαμηλού όγκου χωρίς velcro για να πιάνει το κέλυφος Καπιτονέ κανάλια 7 έως 10 cm σταματά τη μετακίνηση γεμίσματος μετά τη συμπίεση

Μια σημείωση σχετικά με την προμήθεια υλικών: οι μάρκες που ενσωματώνουν μια αφήγηση βιωσιμότητας στη σειρά ταξιδιών μπορούν να καθορίσουν έναΠιστοποιημένο από GRS ανακυκλωμένο κέλυφος και επένδυσηστην ίδια πλατφόρμα συσκευασίας — το πιστοποιημένο ύφασμα προσθέτει μέτριο κόστος και χρόνο παράδοσης, αλλά διατηρεί την αναλογία ζεστασιάς-βάρους ανέπαφη, και η χημική ασφάλεια στις επενδύσεις που εφάπτονται στο δέρμα θα πρέπει να επαληθεύεται μεOEKO-TEX ΠΡΟΤΥΠΟ 100δοκιμές.

6Δοκιμή της αξίωσης συμπίεσης πριν την κάνει ο πελάτης

Ο ισχυρισμός περί συσκευασίας είναι ασυνήθιστος μεταξύ των ισχυρισμών περί ενδυμάτων, καθώς οι πελάτες το δοκιμάζουν μέσα σε λίγα λεπτά από το άνοιγμα της συσκευασίας — συμπιέζεται, μεταφέρεται, ανοίγεται, κρίνεται. Αυτό καθιστά την επαλήθευση πριν από την αποστολή μη διαπραγματεύσιμη.

Ένα πρωτόκολλο πρακτικής δοκιμής

Καταρχάς, επαληθεύστε την πλήρωση με βάση τις προδιαγραφές: ισχύς πλήρωσης, σύνθεση και καθαριότητα σε κάθε παρτίδα χύμα σε ένα ανεξάρτητο εργαστήριο όπως το IDFL. Δεύτερον, μετρήστε τον όγκο συσκευασίας σε δείγμα — συμπιέστε το μπουφάν στην τσέπη αποθήκευσης, πιέστε το κάτω από ένα επίπεδο βάρος για 30 δευτερόλεπτα και μετρήστε τον όγκο του πλαισίου οριοθέτησης. Θα πρέπει να εμπίπτει στο 10 τοις εκατό του στόχου προδιαγραφών. Τρίτον, και πιο σημαντικό, εκτελέστε έναν έλεγχο ανάκτησης συμπίεσης: κρατήστε τα μπουφάν συμπιεσμένα για 24 και 72 ώρες και, στη συνέχεια, μετρήστε την ανάκτηση loft ανά διαστήματα. Μια ποιοτική κατασκευή πλήρωσης 700 ανακάμπτει εντός 90 τοις εκατό της αρχικής loft εντός 24 ωρών και ουσιαστικά πλήρως εντός 72. Η ανάκτηση ουσιαστικά κάτω από αυτό σηματοδοτεί είτε υπερσυμπίεση στη συσκευασία είτε ποιότητα πλήρωσης κάτω από τις προδιαγραφές.

Η συνέπεια μεγέθους σε όλη την έκταση έχει σημασία για τον ίδιο λόγο που έχει σημασία σε οποιοδήποτε πρόγραμμα χονδρικής πώλησης: οι ισχυρισμοί για τον όγκο συσκευασμένων προϊόντων γίνονται ανά μέγεθος και μια καμπύλη μεγέθους που μετατοπίζεται σιωπηλά θα διαταράξει την προδιαγραφή στα άκρα. Αναφορά σε τυποποιημένους ορισμούς μετρήσεων —ISO 8559-1παρέχει το ανθρωπομετρικό πλαίσιο μέτρησης πίσω από τον προσδιορισμό του μεγέθους, το οποίο διατηρεί το καθορισμένο μέγεθος συγκρίσιμο μεταξύ των προδιαγραφών σας και του χώρου κατασκευής σχεδίων του εργοστασίου.

Σημείωση εφοδιαστικής:Επειδή οι ταξιδιώτες συμπιέζουν επίσης το μπουφάν για μέρες κάθε φορά σε μια βαλίτσα, συμβουλεύστε τους συνεργάτες λιανικής να αποσυσκευάζουν δείγματα από εκθεσιακούς χώρους 24 έως 72 ώρες πριν από τη φωτογράφιση και την έκθεση στο δάπεδο. Το ίδιο χρονικό περιθώριο ανάκτησης από το πατάρι ισχύει και μετά το άνοιγμα των δοχείων — τα μπουφάν που μετρώνται απευθείας από τη συμπίεση θα υποεκτιμούν την ισχύ πλήρωσης και θα δημιουργούν απορρίψεις ψευδούς ποιότητας.

7MOQ, Τιμολόγηση και Χρόνος Παράδοσης για Προγράμματα με Συσκευασία

Το κόστος των προγραμμάτων συσκευασίας επικεντρώνεται σε τρία σημεία: το πούπουλο, το ύφασμα κελύφους και τα λεπτά ραψίματος. Το πούπουλο υψηλής γέμισης κοστολογείται ανά γραμμάριο και ανά βήμα ποιότητας — η μετάβαση από 700 σε 800 γεμίσματα μπορεί να προσθέσει 15 έως 25 τοις εκατό στο κόστος γέμισης μόνο του. Τα κελύφη λεπτού denier έχουν ελάχιστο χρόνο βαφής και δομή παρτίδας βαφής παρόμοια με οποιοδήποτε πρόγραμμα προσαρμοσμένων υφασμάτων, συνήθως 800 έως 1.500 μέτρα ανά χρωματική παλέτα. Και το ράψιμο εξαιρετικά ελαφριών κελυφών διαρκεί πιο αργά από την κατασκευή μεσαίου βάρους, προσθέτοντας πραγματικά λεπτά ανά ένδυμα που εμφανίζονται στην τιμολόγηση FOB.

Ένα λειτουργικό παράδειγμα

Ένας πάροχος λιανικής πώλησης ταξιδιών μας παρήγγειλε πρόσφατα ένα βασικό πρόγραμμα 1.800 τεμαχίων: RDS 700 τεμαχίων με γέμισμα στα 110 γραμμάρια, κέλυφος ripstop 20D, κατασκευή με θήκη αποθήκευσης, τρεις χρωματικούς συνδυασμούς. Η τιμή FOB έφτασε περίπου το 20% πάνω από ένα συμβατικό μη συσκευάσιμο μπουφάν 600 τεμαχίων από το ίδιο εργοστάσιο — κυρίως λόγω του βήματος ποιότητας και του πιο αργού ραφής με λεπτό κέλυφος — αλλά το συμπιεσμένο προφίλ αποστολής μείωσε το κόστος μεταφοράς ανά μονάδα αρκετά ώστε να ανακτήσει περίπου το ένα τρίτο αυτής της πριμοδότησης, και η τιμή λιανικής κάλυψε άνετα τα υπόλοιπα. Η συσκευασία με συμπίεση σήμαινε επίσης ότι το πρόγραμμα αποστέλλεται σε λιγότερα χαρτοκιβώτια, μειώνοντας τα έξοδα χειρισμού στον ίδιο όγκο.

Όσον αφορά το χρονοδιάγραμμα, τα προγράμματα συσκευασίας εκτελούνται με τον ίδιο σκελετό όπως οποιοδήποτε OEM puffer: δειγματοληψία σε 10 έως 15 ημέρες ανά γύρο, χύμα παραγωγή 45 έως 70 ημέρες μετά την έγκριση προπαραγωγής, συν τα έξοδα μεταφοράς και το παράθυρο ανάκτησης στο πατάρι πριν από την έκθεση στο δάπεδο. Η κοινωνική συμμόρφωση θα πρέπει να επαληθεύεται στο ίδιο δελτίο προμήθειας —αμφόρι BSCIΗ πιστοποίηση που ονομάζει την πραγματική τοποθεσία παραγωγής είναι η βασική αρχή που αναμένουν οι περισσότεροι Ευρωπαίοι και Βορειοαμερικανοί συνεργάτες λιανικής πριν από την πρόσληψη ενός προμηθευτή.

Η PASSION OUTERWEAR είναι ένα τμήμα της Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., με περισσότερα από 20 χρόνια εμπειρίας στην κατασκευή και το εμπόριο ρούχων εξωτερικού χώρου, ρούχων εργασίας και θερμαινόμενων ενδυμάτων. Δημιουργούμε συσκευασμένα και τυποποιημένα προγράμματα φουσκωτών ρούχων σε πιστοποιημένες αλυσίδες εφοδιασμού BSCI, SMETA, GRS και OEKO-TEX, με βάρη γεμίσματος και στόχους όγκου συσκευασίας που καθορίζονται ανά μέγεθος και όχι ανά στυλ. Οι αγοραστές που επεκτείνουν τον ίδιο πελάτη ταξιδιού σε προϊόντα για την ψυχρότερη εποχή μπορούν να συνδυάσουν τη συσκευασμένη σειρά με τα προϊόντα μας.Θερμαινόμενα ρούχα OEM/ODMπλατφόρμα — ηθερμαινόμενο γιλέκομοιράζεται την ίδια λογική ελαφριάς στρωματοποίησης, τοθερμαινόμενο μπουφάνεξυπηρετεί το χειμερινό τμήμα της γκάμας ταξιδιών και τα εταιρικά προγράμματα μπορούν να προσθέσουνπροσαρμοσμένα ρούχα εργασίαςστον ίδιο φάκελο συμμόρφωσης.

Συχνές ερωτήσεις

Τι όγκο συσκευασίας πρέπει να καθορίσω για ένα γνήσιο "συσκευασμένο" ταξιδιωτικό φουσκωτό;
Για ένα βασικό πρόγραμμα ταξιδιού, στόχος είναι 1,5 έως 2,0 λίτρα συσκευασμένα για ένα μέγεθος L με 90 έως 120 γραμμάρια πούπουλου 700 πλήρωσης. Τα premium ultralights επιτυγχάνουν 1,0 έως 1,4 λίτρα. Δηλώστε τον στόχο σε λίτρα και σε διαστάσεις stuff-sack και καθορίστε μια μέθοδο μέτρησης - συμπιεσμένη κάτω από ένα επίπεδο βάρος για 30 δευτερόλεπτα - έτσι ώστε το εργοστάσιο, ο QC σας και ο αγοραστής λιανικής να μετρήσουν όλοι το ίδιο πράγμα. Η ανοχή αποδοχής συν ή πλην 10 τοις εκατό είναι ρεαλιστική και εφαρμόσιμη.
Είναι μια τσέπη αποθήκευσης καλύτερη από έναν ξεχωριστό σάκο με πράγματα;
Για ταξιδιωτικά προϊόντα, ναι. Μια τσέπη αποθήκευσης που αναστρέφεται για να χωρέσει ολόκληρο το μπουφάν αφαιρεί το αξεσουάρ που χάνεται περισσότερο από τα εξωτερικά ενδύματα, συσκευάζεται σε δευτερόλεπτα με το ένα χέρι και σχεδόν δεν προσθέτει βάρος. Μια ξεχωριστή τσάντα είναι ελαφρώς μικρότερη επειδή μπορεί να συμπιεστεί πέρα ​​από τον όγκο της τσέπης του μπουφάν, επομένως οι ορειβατικές κατασκευές υψηλής ποιότητας εξακολουθούν να τη χρησιμοποιούν — αλλά για ταξιδιωτικά καταστήματα, παραχωρήσεις αεροδρομίων και προγράμματα δώρων, η κατασκευή με τσέπες αποθήκευσης βελτιώνει την εμπειρία του χρήστη και μειώνει τα παράπονα μετά την πώληση για χαμένες τσάντες.
Πόσο επηρεάζει η ισχύς πλήρωσης το μέγεθος της συσκευασίας στην πράξη;
Σημαντικό. Σε ισοδύναμη ζέστη, η αύξηση της ισχύος πλήρωσης από 600 σε 800 σάς επιτρέπει να μειώσετε το βάρος πλήρωσης κατά περίπου 30 έως 40 τοις εκατό, γεγονός που μειώνει τόσο το βάρος του ενδύματος όσο και τον όγκο συσκευασίας κατά περίπου το ένα τρίτο έως το μισό. Το κόστος συσκευασίας αυξάνεται δυσανάλογα επειδή οι παρτίδες με υψηλή πλήρωση είναι σπανιότερες, επομένως το εμπορικό βέλτιστο για τα περισσότερα ταξιδιωτικά προγράμματα είναι η πλήρωση 700 - προσφέρει το μεγαλύτερο μέρος του πλεονεκτήματος συσκευασίας της πλήρωσης 800 σε ένα σημαντικά χαμηλότερο βήμα κόστους.
Θα προκαλέσει ζημιά στο πούπουλο η επαναλαμβανόμενη συμπίεση;
Το ποιοτικό πούπουλο ανέχεται καλά την επαναλαμβανόμενη συμπίεση — αυτό είναι εγγενές στο υλικό. Ο τρόπος αστοχίας δεν είναι το ίδιο το πούπουλο, αλλά η ποιότητα κατασκευής: ραφές που διαρρέουν υπό τάση συμπίεσης, κανάλια που επιτρέπουν τη μετακίνηση του γεμίσματος και κελύφη που τσαλακώνονται μόνιμα στις γραμμές δίπλωσης. Επαληθεύστε με μια δοκιμή ανάκτησης από συμπίεση — συμπίεση 24 και 72 ωρών, στη συνέχεια μετρήστε την ανάκτηση από το κάτω μέρος, η οποία θα πρέπει να επιστρέψει στο 90% της αρχικής εντός 24 ωρών. Η επίμονη χαμηλή ανάκτηση συνήθως οφείλεται στην ποιότητα πλήρωσης ή στην υπερβολικά επιθετική συμπύκνωση, όχι στον ίδιο τον κύκλο συμπίεσης.
Ποια είναι η μέγιστη προκαθορισμένη ποσότητα (MOQ) που πρέπει να περιμένω για ένα προσαρμοσμένο πρόγραμμα συσκευασίας φουσκωτών;
Μια πλήρης κατασκευή OEM με προσαρμοσμένο χρώμα κελύφους και κατασκευή με τσέπες ξεκινά συνήθως από 500 έως 800 τεμάχια, με πιστοποιημένο ή βαμμένο κατά παραγγελία ύφασμα κελύφους να ανεβάζει το ελάχιστο αποτελεσματικό σε 800 έως 1.000 τεμάχια, επειδή τα εργοστάσια πωλούν σε σταθερές παρτίδες περίπου 800 έως 1.500 μέτρων ανά χρωματική παλέτα. Οι αναλογίες μεγέθους και χρώματος μπορούν συνήθως να αναμειχθούν ελεύθερα εντός της παραγγελίας — διαπραγματευτείτε το ελάχιστο ως συνολική ποσότητα παραγγελίας και όχι ανά χρωματική παλέτα, ή ένα πρόγραμμα τριών χρωμάτων τριπλασιάζει αθόρυβα τη δέσμευσή σας.
Πώς δοκιμάζεται ένα συσκευασμένο φουσκωτό πριν από την αποστολή;
Τέσσερις έλεγχοι καλύπτουν τον ισχυρισμό: δοκιμή πλήρωσης σε επίπεδο παρτίδας (ισχύς πλήρωσης, σύνθεση, αριθμός οξυγόνου, θολότητα) σε ανεξάρτητο εργαστήριο· μέτρηση όγκου συσκευασίας έναντι του στόχου προδιαγραφών σε δειγματοληπτική βάση· δοκιμή ανάκτησης συμπίεσης στις 24 και 72 ώρες· και έλεγχος στεγανότητας στις ραφές και το καπιτονάρισμα για τον εντοπισμό διαρροών πλήρωσης μέσω των οπών της βελόνας. Προσθέστε την τυπική μέτρηση ενδύματος στον πίνακα μεγεθών μετά από 24ωρη ανάκτηση loft, καθώς η μέτρηση φρεσκοαποσυσκευασμένων μπουφάν υποεκτιμά τις διαστάσεις και δημιουργεί ψευδείς αποτυχίες.
Φοίνιξ Ξιέ
Φοίνιξ Ξιέ
GM | Ρούχα QUANZHOU PASSION
20 χρόνια κατασκευής ρούχων εξωτερικού χώρου, ρούχων εργασίας και θερμαινόμενων ρούχων. Πιστοποιημένο από BSCI, SMETA, GRS, OEKO-TEX και VF Corporation. Συνδεθείτε στοLinkedIn.

Αναπτύσσω ένα πρόγραμμα Puffer για ταξίδια με πακέτο;

Η PASSION OUTERWEAR κατασκευάζει ελαφριά, συσκευαζόμενα φουσκωτά μπουφάν από 300 τεμάχια, με βάρη γεμίσματος ανά μέγεθος, στόχους όγκου συσκευασίας που αναγράφονται στις προδιαγραφές, κατασκευή με τσέπες και πιστοποιημένες αλυσίδες εφοδιασμού BSCI, SMETA, GRS και OEKO-TEX. Στείλτε μας το βάρος-στόχο σας και το συσκευασμένο μέγεθος — θα σας απαντήσουμε εντός 24 ωρών.

Αίτημα Προσφοράς Προγράμματος σε Συσκευασία Δείτε το πρόγραμμα OEM / ODM