Στη χονδρική πώληση ανδρικών φουσκωτών μπουφάν, το μέγεθος δεν είναι λεπτομέρεια — είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας διάβρωσης του περιθωρίου κέρδους.Ένα σύνολο μεγεθών που δεν ταιριάζει με τον αγοραστικό πληθυσμό προκαλεί δύο απώλειες ταυτόχρονα: ακραία μεγέθη που δεν έχουν πωληθεί και πρέπει να μειωθούν, και ελλείψεις σε βασικά μεγέθη που δεν έχουν αγοραστεί επαρκώς. Και τα δύο μπορούν να αποφευχθούν και αποφασίζονται πριν από την κοπή ενός μεμονωμένου μπουφάν. Αυτός ο οδηγός καλύπτει τα προγράμματα μαζικής πώλησης ανδρικών φουσκωτών στο επίπεδο όγκου που πραγματικά χρειάζονται οι αγοραστές: πώς μετριέται και ταξινομείται ένα ανδρικό μπλοκ, πώς πρέπει να κλιμακώνεται το βάρος πλήρωσης σε όλο το εύρος μεγεθών, πώς να επιλέγετε μεταξύ μοντέλων σε απόθεμα, ODM και OEM, πώς να σχεδιάζετε τις αναλογίες μεγεθών ανά κανάλι πωλήσεων και ποια ανοχή μέτρησης και πρωτόκολλο επιθεώρησης προστατεύουν μια παραγγελία φορτίου κοντέινερ.

1Γιατί το μέγεθος είναι η μεταβλητή με το υψηλότερο κόστος στις μαζικές παραγγελίες

Κάθε αγοραστής χονδρικής πώλησης εξωτερικών ενδυμάτων τελικά μαθαίνει το ίδιο μάθημα: το κόστος ενός λάθους συνδυασμού μεγεθών δεν είναι το κόστος των απούλητων μπουφάν, αλλά το κόστος των απούλητων μπουφάν συν το περιθώριο κέρδους επί των πωλήσεων που δεν πραγματοποιήθηκαν ποτέ επειδή εξαντλήθηκαν τα βασικά μεγέθη. Σε μια παραγγελία 3.000 τεμαχίων με λανθασμένα σταθμισμένη καμπύλη μεγεθών, ο συνδυασμός υπερβαίνει συστηματικά ολόκληρο το ακαθάριστο κέρδος του προγράμματος.

Ο υποκείμενος λόγος είναι ότι τα μεγέθη των ανδρικών εξωτερικών ενδυμάτων δεν είναι τυποποιημένα μεταξύ των εμπορικών σημάτων με τον τρόπο που υποθέτουν οι αγοραστές. Δύο ενδύματα που φέρουν και τα δύο την ετικέτα μεγέθους L μπορεί να διαφέρουν κατά τέσσερα έως έξι εκατοστά στο πλάτος του στήθους και κατά δύο έως τρία εκατοστά στο μήκος των μανικιών, ανάλογα με τα δεδομένα πληθυσμού στα οποία βασίστηκε το μπλοκ της μάρκας και την ευκολία που προσδιόρισε ο σχεδιαστής. Οι φορείς τυποποίησης έχουν δηλώσει ρητά σχετικά με αυτό:Εργασία του ISO σχετικά με τα πρότυπα μεγέθους ρούχωνστοχεύει συγκεκριμένα στην αύξηση της ικανοποίησης των πελατών και στη μείωση των αποδόσεων που προκαλούνται από την κακή εφαρμογή, καθώς και στη μείωση των εμπορικών φραγμών μέσω της εναρμόνισης της σήμανσης μεγέθους και της ορολογίας παγκοσμίως.

Η επιπλοκή που αφορά συγκεκριμένα το χονδρικό εμπόριο

Οι μάρκες λιανικής πώλησης μπορούν να απορροφήσουν ένα σφάλμα μεγέθους σε έναν ευρύ κατάλογο. Οι χονδρικοί διανομείς δεν μπορούν, επειδή ένα μόνο πρόγραμμα puffer συχνά αντιπροσωπεύει ένα μεγάλο μερίδιο του όγκου εξωτερικών ενδυμάτων μιας σεζόν. Αυτή η συγκέντρωση καθιστά δύο πράγματα μη διαπραγματεύσιμα: το καθορισμένο μέγεθος πρέπει να καθορίζεται στις μετρήσεις και όχι στις ετικέτες, και η καμπύλη μεγέθους πρέπει να προκύπτει από το ιστορικό πωλήσεων του ίδιου του αγοραστή και όχι από την αθέτηση ενός προμηθευτή.

Υπόδειξη αγοραστή:Ποτέ μην αποδέχεστε την τυπική καμπύλη μεγέθους ενός προμηθευτή ως προεπιλογή. Ζητήστε τις πραγματικές μετρήσεις του ενδύματος για κάθε μέγεθος, συγκρίνετέ τις με το υπάρχον πρόγραμμα με τις καλύτερες πωλήσεις και, στη συνέχεια, ανακατασκευάστε την αναλογία παραγγελιών από τα δικά σας δεδομένα πωλήσεων. Οι προμηθευτές συνήθως είναι πρόθυμοι να προσαρμόσουν τις αναλογίες — αλλά μόνο αν τις ρωτήσετε πριν από την κατάρτιση του σχεδίου κοπής.

2Μετρήσεις μπλοκ ανδρών και πού ταιριάζουν τα πρότυπα

Ένα ανδρικό puffer block ορίζεται από ένα μικρό σύνολο μετρήσεων που καθορίζουν από κοινού εάν το ένδυμα ταιριάζει στον πληθυσμό για τον οποίο προορίζεται. Η πιο χρήσιμη αναφορά για τον συνεπή ορισμό αυτών είναιISO 8559-1, το οποίο καθορίζει ανθρωπομετρικούς ορισμούς για τη μέτρηση του σώματος που χρησιμοποιείται στον προσδιορισμό του μεγέθους των ρούχων. Καθορίζει σημεία αναφοράς, διαδικασίες μέτρησης και την υποκείμενη ανατομική βάση για τις διαστάσεις του στήθους, της μέσης, των γοφών, του αναστήματος και των μανικιών — πράγμα που σημαίνει ότι ένα πακέτο τεχνολογίας που το αναφέρει εξαλείφει το μεγαλύτερο μέρος του κενού ερμηνείας μεταξύ των προδιαγραφών σας και του χώρου προτύπων του εργοστασίου.

Το παρακάτω διάγραμμα δείχνει τα σημεία μέτρησης που έχουν τη μεγαλύτερη σημασία για τις προδιαγραφές ενός ανδρικού φουσκωτού παπουτσιού και πώς αυτά σχετίζονται με το ψηλό ένδυμα παρά με το σώμα.

Ανδρικό φουσκωτό μπουφάν: Βασικά σημεία μέτρησης προδιαγραφών Μετρήσεις που ελήφθησαν στο ψηλό ένδυμα, όχι στο επίπεδο πατρόν Α. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΩΜΟ Ραφή με ραφή, κατά μήκος της πλάτης Β. ΣΤΗΘΟΣ (1/2) 2,5 cm κάτω από την μασχάλη, επίπεδο Γ. ΠΙΣΩ ΜΗΚΟΣ Ραφή CB στο λαιμό μέχρι το στρίφωμα Δ. ΜΑΝΙΚΙ Ραφή ώμου στη μανσέτα Ε. HEM (1/2) Ορίζει την ένταση του ήχου της σιλουέτας Αναφορά ανοχής: στήθος και στρίφωμα +/- 1,5 cm, μήκος πλάτης +/- 1,5 cm, μήκος μανικιού +/- 1,0 cm, κατά μήκος του ώμου +/- 0,8 cm. Όλες οι μετρήσεις πρέπει να λαμβάνονται μετά την ανάκτηση από τον πάγκο, τουλάχιστον 24 ώρες μετά την αποσυσκευασία και την αποσυμπίεση.

Δύο από αυτά αξίζουν ιδιαίτερης προσοχής σε περιβάλλοντα χονδρικής πώλησης. Το πλάτος του στήθους καθορίζει την αποδοχή της εφαρμογής σε ολόκληρο τον πληθυσμό και είναι το σημείο όπου η διακύμανση από μάρκα σε μάρκα είναι η μεγαλύτερη. Το μήκος του μανικιού καθορίζει εάν το μπουφάν ταιριάζει στο ψηλότερο τμήμα κάθε ζώνης μεγέθους και είναι η μέτρηση που αλλάζει συχνότερα όταν ένα εργοστάσιο μειώνει την ευκολία για εξοικονόμηση υφάσματος.

3Δημιουργία του συνόλου μεγεθών: Εύρος, Βαθμολογία και Ανοχή

Η διαβάθμιση είναι η διαδικασία κλιμάκωσης ενός βασικού μοτίβου προς τα πάνω και προς τα κάτω για να δημιουργηθεί το εύρος μεγεθών. Η σωστή διαβάθμιση είναι μια αριθμητική άσκηση, όχι αισθητική, και θα πρέπει να καθορίζεται ρητά και όχι να αφήνεται στις εργοστασιακές συμβάσεις.

Μέγεθος Σώμα Στήθος (cm) Ρούχο σεντούκι 1/2 (cm) Πίσω στον ώμο (cm) Μήκος πλάτης (cm) Μήκος μανικιού (cm) Στοχευόμενο βάρος πλήρωσης (g)
S 88 έως 92 56,0 45,5 70,0 62,0 115
M 96 έως 100 59,0 47,5 72,0 63,5 128
L 104 έως 108 62,0 49,5 74,0 65,0 142
XL 112 έως 116 65,0 51,5 76,0 66,5 157
2XL 120 έως 124 68,0 53,5 78,0 68,0 173
3XL 128 έως 132 71,0 55,5 80,0 69,5 190

Τα παραπάνω σχήματα αντιπροσωπεύουν ένα ανδρικό μπλουζάκι κανονικής εφαρμογής με μέτρια άνεση, κατάλληλο για στρώσεις από φλις ή ανοιχτόχρωμο πλεκτό από κάτω. Τρεις κανόνες διέπουν τον τρόπο ρύθμισης.

Τα διαστήματα βαθμολόγησης πρέπει να είναι σταθερά, αλλά όχι ομοιόμορφα

Το στήθος διαβαθμίζεται στα 3 εκατοστά ανά μέγεθος στον πίνακα, κάτι που είναι στάνταρ για τα ανδρικά εξωτερικά ενδύματα. Το μήκος διαβαθμίζεται στα 2 εκατοστά και το μανίκι στα 1,5 εκατοστά. Ο λόγος που τα διαστήματα διαφέρουν είναι η αναλογικότητα: αν το μήκος των μανικιών διαβαθμιζόταν με τον ίδιο ρυθμό όπως το στήθος, το μπουφάν θα γινόταν δυσανάλογο στα άκρα του εύρους. Επιμείνετε να βλέπετε τον πίνακα διαβαθμίσεων του βαθμολογητή και όχι μόνο τον τελικό πίνακα μεγεθών — ένα εργοστάσιο που δεν μπορεί να παράγει ένα μέγεθος κλιμακώνει με το μάτι.

Ορισμός ανοχής στη σύμβαση αγοράς

Η ανοχή μέτρησης είναι το σημείο από το οποίο προέρχονται οι περισσότερες διαφωνίες σχετικά με τον όγκο και σχεδόν πάντα δεν δηλώνεται μέχρι να προκύψει κάποιο πρόβλημα. Ένα λειτουργικό εμπορικό πρότυπο για τα ανδρικά φουσκωτά παπούτσια είναι συν ή πλην 1,5 εκατοστά στο στήθος, το στρίφωμα και την πλάτη, συν ή πλην 1,0 εκατοστό στο μήκος των μανικιών και συν ή πλην 0,8 εκατοστά στο μήκος των ώμων. Συμπεριλάβετε αυτούς τους αριθμούς στο συμβόλαιο αγοράς, μαζί με το πρότυπο δειγματοληψίας με το οποίο σκοπεύετε να ελέγξετε και απαιτήστε οι μετρήσεις να λαμβάνονται μετά από μια ελάχιστη περίοδο ανάκαμψης 24 ωρών μετά την αποσυσκευασία.

4Ομοιομορφία βάρους και θερμότητας γεμίσματος σε όλα τα μεγέθη

Το βάρος πλήρωσης πρέπει να προσαρμόζεται στην περιοχή του ενδύματος και αυτή είναι η προδιαγραφή που χειρίζεται εσφαλμένα τις περισσότερες φορές σε προγράμματα μαζικής συσκευασίας. Ένα εργοστάσιο που γεμίζει κάθε μέγεθος με το ίδιο βάρος παράγει ένα μέγεθος S που είναι θερμότερο από ένα μέγεθος 3XL, επειδή η ίδια ποσότητα πλήρωσης κατανέμεται σε μια σημαντικά μικρότερη περιοχή. Οι πελάτες το παρατηρούν αυτό αμέσως και δημιουργούν παράπονα που είναι δύσκολο να διαγνωστούν από τη σελίδα ενός προϊόντος.

Η λύση είναι απλή: καθορίστε το στοχευόμενο βάρος πλήρωσης ανά μέγεθος στο πακέτο τεχνολογίας, με μια αποδεκτή ζώνη διακύμανσης συν ή πλην 5 τοις εκατό ανά πάνελ. Ο πίνακας στην ενότητα 3 δείχνει μια καμπύλη κλιμάκωσης περίπου 11 έως 12 τοις εκατό ανά βήμα μεγέθους, η οποία διατηρεί το ύψος του παταριού και επομένως τη θερμική απόδοση σε γενικές γραμμές συνεπή σε όλο το εύρος. Σημειώστε ότι αυτό διαφέρει από την ισχύ πλήρωσης, η οποία μετρά την ποιότητα πλήρωσης και όχι την ποσότητα. Και τα δύο πρέπει να καθοριστούν.

Το πούπουλο παραμένει το υλικό αναφοράς για αυτήν την εφαρμογή και η περιβαλλοντική του αξία είναι πλέον καλά τεκμηριωμένη. Σύμφωνα με δεδομένα αξιολόγησης κύκλου ζωής που δημοσιεύθηκαν από τοΔιεθνές Γραφείο Πούπουλων και Φτερών, το πούπουλο έχει 85 έως 97 τοις εκατό χαμηλότερο αντίκτυπο από τον πολυεστέρα σε όλες τις αναλυθείσες κατηγορίες επιπτώσεων και περίπου 18 φορές μικρότερο αντίκτυπο στην κλιματική αλλαγή από το γέμισμα από πολυεστέρα. Όπου ένα πρόγραμμα καθορίζει πούπουλο, τοΥπεύθυνο Πρότυπο Downπαρέχει το πλαίσιο της αλυσίδας επιτήρησης που καθιστά την προμήθεια υπερασπίσιμη για τους αγοραστές λιανικής, απαγορεύοντας το μάδημα από ζώα και το τάισμα με το ζόρι και απαιτώντας έλεγχο από τρίτους σε κάθε στάδιο, από το αγρόκτημα έως το τελικό προϊόν. Όπου ένα πρόγραμμα καθορίζει αντίθετα ανακυκλωμένο συνθετικό γέμισμα ή ανακυκλωμένο ύφασμα κελύφους, τοΠαγκόσμιο Πρότυπο Ανακύκλωσηςδιέπει τον ισχυρισμό και απαιτεί τουλάχιστον 50% ανακυκλωμένο περιεχόμενο για την επισήμανση που απευθύνεται στον καταναλωτή.

Σημείωση προμηθειών:Επιβεβαιώστε ότι η δοκιμή πλήρωσης πραγματοποιείται σε επίπεδο πάνελ και όχι σε τελειωμένα ενδύματα. Η ζύγιση ενός τελειωμένου μπουφάν δεν μπορεί να ανιχνεύσει την άνιση κατανομή μεταξύ των μπροστινών, των πίσω και των μανικιών — το ελάττωμα που στην πραγματικότητα προκαλεί παράπονα πελατών για κρύα σημεία.

5Τρία μοντέλα μαζικού προγράμματος: Stock, ODM και OEM

Οι αγοραστές μεγάλου όγκου επιλέγουν γενικά μεταξύ τριών δομών προγραμμάτων και η σωστή επιλογή εξαρτάται πολύ περισσότερο από το πόσο διαφοροποιημένο πρέπει να είναι το προϊόν παρά από την τιμή μονάδας μόνο. ​​Το παρακάτω διάγραμμα απεικονίζει την απόφαση.

Επιλογή μοντέλου προγράμματος μαζικής πώλησης για ανδρικά φουσκωτά μπουφάν ΣΥΝΟΨΗ ΧΥΜΑΚΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ ΧΟΝΔΡΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ Έτοιμο, υπάρχον εργοστάσιο σχεδιασμός και χρωματισμοί MOQ: 50 έως 200 τεμάχια συνολικά Χρόνος παράδοσης: 7 έως 20 ημέρες Προσαρμογή: μόνο ετικέτα Ιδανικό για: δοκιμή αγοράς, γεμίζοντας ένα σύντομο παράθυρο προαγωγή ή συμπλήρωση ODM ΧΥΜΑ Εργοστασιακό μπλοκ, το χρώμα σου, ράψιμο παπλωμάτων, γέμισμα, branding MOQ: 100 έως 300 ανά χρώμα Χρόνος παράδοσης: 45 έως 70 ημέρες Προσαρμογή: υψηλή Ιδανικό για: ιδιωτική μάρκα κατανομή, εποχιακή προγράμματα, επαναλαμβανόμενες παραγγελίες ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΕ ΧΥΜΑ Νέο μπλοκ από τις προδιαγραφές σας, πλήρης έλεγχος υλικού MOQ: 500 έως 1.000 τεμ. Χρόνος παράδοσης: 90 έως 150 ημέρες Προσαρμογή: ολοκληρωμένη Ιδανικό για: ιδιόκτητη εφαρμογή, εταιρικό ή ομοιόμορφο προγράμματα, προσφορές Κανόνας απόφασης: Επιλέξτε απόθεμα όταν η ταχύτητα και η χαμηλή δέσμευση έχουν σημασία, ODM όταν η ταυτότητα της επωνυμίας έχει μεγαλύτερη σημασία από την πρωτοτυπία της εφαρμογής, και OEM όταν η ίδια η εφαρμογή αποτελεί μέρος της πρότασης προϊόντος σας.
Μοντέλο προγράμματος Συνολική MOQ Δειγματοληψία Χρόνος παράδοσης χύμα Κίνδυνος προσαρμογής Δείκτης Τιμής Μονάδας
Χονδρική πώληση αποθεμάτων 50 έως 200 τεμάχια Δεν απαιτείται 7 έως 20 ημέρες Γνωστό, διορθωμένο Κατώτατος
ODM, ύφασμα αποθέματος 100 έως 300 ανά χρωματική παλέτα 10 έως 15 ημέρες 30 έως 45 ημέρες Χαμηλός Χαμηλός
ODM, προσαρμοσμένο ύφασμα 300 έως 500 τεμάχια 15 έως 22 ημέρες 40 έως 55 ημέρες Χαμηλός Μέτριος
OEM, νέο μπλοκ 500 έως 1.000 τεμάχια 20 έως 35 ημέρες 50 έως 70 ημέρες Διαχειριζόμενο Υψηλότερο
OEM, πιστοποιημένα υλικά 500 έως 1.000 τεμάχια 28 έως 40 ημέρες 55 έως 75 ημέρες Διαχειριζόμενο Υψιστος

6Σχεδιασμός αναλογίας μεγέθους ανά κανάλι πωλήσεων

Οι καμπύλες μεγέθους δεν είναι καθολικές. Η σωστή αναλογία εξαρτάται από το ποιος αγοράζει και το να κάνεις λάθος είναι ακριβό και προς τις δύο κατευθύνσεις. Ο παρακάτω πίνακας δίνει σημεία εκκίνησης. Η σωστή μακροπρόθεσμη προσέγγιση είναι να τα αντικαταστήσετε με τα δικά σας δεδομένα πωλήσεων μετά την πρώτη σεζόν.

Κανάλι S M L XL 2XL 3XL Σημείωση Σχεδιασμού
Λιανική πώληση μόδας, ΕΕ 1 2 3 2 1 0,5 Λεπτότερη καμπύλη πληθυσμού· το L κυριαρχεί
Λιανική πώληση μόδας, Βόρεια Αμερική 0,5 1.5 2.5 3 2 1 Μετακινήστε ένα πλήρες μέγεθος προς τα πάνω
Ειδικότητα σε εξωτερικούς χώρους 1 2 2.5 2 1 0,5 Μεγέθη πυρήνα συγκεντρωμένα σε M έως XL
Εταιρική / στολή 1 2 3 3 2 1 Ευρύτερη εξάπλωση· αποφύγετε να χάσετε το XL
Ηλεκτρονικό εμπόριο, μικτό 1 2 3 2.5 1.5 1 Προσθήκη buffer ρυθμού επιστροφής σε M και L

Δύο μοτίβα αξίζει να εσωτερικευτούν. Πρώτον, οι καμπύλες της Βόρειας Αμερικής είναι περίπου ένα πλήρες μέγεθος μεγαλύτερες από τις ευρωπαϊκές καμπύλες για τον ίδιο φυσικό πληθυσμό, επομένως μια ευρωπαϊκή καμπύλη μεγέθους που αποστέλλεται σε μια αποθήκη στις ΗΠΑ θα υποαγοράζει συστηματικά μεγέθη XL και άνω. Δεύτερον, το ηλεκτρονικό εμπόριο απαιτεί ευρύτερη διασπορά από τα φυσικά καταστήματα, επειδή οι αγοραστές στο διαδίκτυο παραγγέλνουν πολλά μεγέθη με σκοπό να επιστρέψουν μερικά - και οι επιστροφές σε εξωτερικά ενδύματα καθορίζονται κυρίως από την εφαρμογή, κάτι που είναι ακριβώς το πρόβλημα.εναρμονισμένα πρότυπα μεγέθους ενδυμάτωνέχουν σχεδιαστεί για να μειώνουν.

7Έλεγχος ποιότητας για χύμα διαστασιολόγηση: Ανοχή και AQL

Μια παραγγελία φόρτωσης κοντέινερ εισάγει έναν κίνδυνο που δεν υπάρχει σε μικρές παρτίδες: την παρέκκλιση. Τα πρώτα εκατό κομμάτια μπορεί να είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές και τα τελευταία εκατό δύο εκατοστά να είναι εκτός σχεδίου, επειδή τα κομμάτια του πατρόν κόπηκαν ξανά, ένας διαφορετικός χειριστής ανέλαβε τη γραμμή πλεξίματος ή το βάρος γεμίσματος παρέμεινε έρπυσμο. ​​Οι έλεγχοι που εντοπίζουν αυτό το πρόβλημα είναι απλοί, αλλά πρέπει να συμφωνηθούν εκ των προτέρων.

Λίστα ελέγχου ελέγχου χύμα μεγέθους

  • Εγκεκριμένα δείγματα ανά μέγεθος — ένα σφραγισμένο δείγμα αναφοράς ανά μέγεθος, το οποίο διατηρείται και από τα δύο μέρη ως πρότυπο μέτρησης.
  • Ενσωματωμένη μέτρηση σε τρία σημεία — στην αρχή, στη μέση της εκτέλεσης περίπου στο 30 τοις εκατό και στο τέλος της εκτέλεσης, με το καθένα να μετρά όλα τα μεγέθη.
  • Επαλήθευση βάρους πλήρωσης σε επίπεδο πάνελ — μπροστινό, πίσω και χιτώνιο που ζυγίζονται ξεχωριστά, εντός συν ή πλην 5 τοις εκατό των προδιαγραφών.
  • Πρωτόκολλο ανάκτησης από το loft — μετρήστε μόνο μετά από ελάχιστη περίοδο ανάκτησης 24 ωρών μετά την αποσυσκευασία και την αποσυμπίεση.
  • Δηλωμένο επίπεδο AQL — συνήθως AQL 2,5 για σημαντικά ελαττώματα και 4,0 για μικρά ενδύματα σε μεγάλες ποσότητες, το οποίο επιβεβαιώνεται στη σύμβαση αγοράς.
  • Πρόσβαση σε δοκιμές τρίτων — δοκιμές πλήρωσης σε επίπεδο παρτίδας και δοκιμές περιορισμένης ουσίας διαθέσιμες πριν από την αποστολή, όχι μετά.

Σχετικά με τις ουσίες που υπόκεινται σε περιορισμούς,OEKO-TEX ΠΡΟΤΥΠΟ 100Οι δοκιμές σε κέλυφος, επένδυση και διακοσμητικά αποτελούν πλέον βασική προσδοκία από τους περισσότερους Ευρωπαίους και έναν αυξανόμενο αριθμό αγοραστών λιανικής στη Βόρεια Αμερική. Διαπιστευμένα εργαστήρια όπωςIDFLνα παρέχετε δοκιμές, επιθεωρήσεις και πιστοποιήσεις σε όλες τις κατηγορίες κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων, υλικών πλήρωσης και τελικών προϊόντων. Ένα εργοστάσιο που συνεργάζεται ήδη με ένα αναγνωρισμένο εργαστήριο θα προχωρήσει στη διαδικασία έγκρισης πιο γρήγορα και θα είναι καλύτερα εξοπλισμένο για να τεκμηριώσει τους ισχυρισμούς σας εάν ένας αγοραστής λιανικής ελέγξει την αλυσίδα εφοδιασμού σας.

Η κοινωνική συμμόρφωση λειτουργεί παράλληλα.αμφόρι BSCIείναι το πιο ευρέως αναγνωρισμένο πλαίσιο κοινωνικής συμμόρφωσης στις ευρωπαϊκές αλυσίδες εφοδιασμού, που καλύπτει τις ώρες εργασίας, τους μισθούς, την υγεία και την ασφάλεια και τους μηχανισμούς υποβολής παραπόνων σε περισσότερες από 120 χώρες προμήθειας. Για χονδρική διανομή σε δίκτυα λιανικής, επαληθεύστε ότι το πιστοποιητικό κατονομάζει τη συγκεκριμένη τοποθεσία παραγωγής και όχι μόνο μια εμπορική οντότητα και ελέγξτε την εγκυρότητά του σε σχέση με το χρονικό διάστημα παραγωγής σας.

8Τιμολόγηση, MOQ και Χρόνος Παράδοσης για Μαζικές Παραγγελίες

Η χονδρική τιμολόγηση των ανδρικών φουσκωτών καθορίζεται από τέσσερις μεταβλητές, κατά φθίνουσα σειρά επίδρασης: προδιαγραφές γεμίσματος, ύφασμα τύπου shell, ποσότητα παραγγελίας και πακέτο τελειώματος. Το γέμισμα αντιπροσωπεύει συνήθως το 30 έως 50 τοις εκατό του κόστους μονάδας σε ένα ανδρικό μπουφάν με γέμισμα από πούπουλα. Το ύφασμα τύπου shell έρχεται γενικά δεύτερο.

Πού βρίσκονται τα διαλείμματα όγκου

Τα περισσότερα εργοστάσια τιμολογούν σε ζώνες και τα ουσιαστικά όρια είναι συνήθως 300, 500, 1.000 και 3.000 τεμάχια. Το όριο των 300 τεμαχίων έχει σημασία επειδή συνήθως ένα εργοστάσιο μπορεί να δικαιολογήσει μια ειδική παρτίδα υφασμάτων αντί να αγοράσει από το απόθεμα. Το όριο των 1.000 τεμαχίων έχει σημασία επειδή είναι το σημείο όπου τα προσαρμοσμένα καλούπια υλικού και οι τυπωμένες συσκευασίες γίνονται οικονομικά. Πέρα από τα 3.000 τεμάχια, η πρόσθετη εξοικονόμηση προέρχεται κυρίως από την αποδοτικότητα των μειώσεων και την ενοποίηση των εμπορευμάτων και όχι από το κόστος των υλικών.

Αξίζει επίσης να αναρωτηθούμε εάν μια παραγγελία μικτού μεγέθους και χρώματος συνυπολογίζεται στο MOQ. Πολλοί προμηθευτές απαιτούν το ελάχιστο ανά χρωματική γκάμα και όχι ανά παραγγελία, κάτι που μπορεί να τριπλασιάσει αθόρυβα την αποτελεσματική δέσμευση. Εάν η καμπύλη μεγέθους σας είναι ευρεία, διαπραγματευτείτε το ελάχιστο ως συνολική ποσότητα παραγγελίας με ένα λογικό κατώτατο όριο ανά χρωματική γκάμα.

Σχεδιασμός εμπορευματικών μεταφορών και δασμών

Η συμπίεση με συσκευασία συνήθως μειώνει τον όγκο αποστολής ενός ενδύματος από πούπουλα κατά 40 έως 60 τοις εκατό, γεγονός που αλλάζει σημαντικά το κόστος εκφόρτωσης ανά μονάδα για τις θαλάσσιες μεταφορές. Το μειονέκτημα είναι ο χρόνος ανάκτησης από το πατάρι: υπολογίστε 24 έως 72 ώρες μετά την αποσυσκευασία πριν από τη φωτογράφιση λιανικής ή την παρουσίαση σε εκθεσιακό χώρο. Συνυπολογίστε τους δασμολογικούς συντελεστές στο κόστος μονάδας νωρίς και όχι στο τελωνείο — για τα εξωτερικά ενδύματα, συχνά κυμαίνονται από ένα έως δύο υψηλά ψηφία ανάλογα με την ταξινόμηση και τον προορισμό, κάτι που αρκεί για να αλλάξει τη βιωσιμότητα μιας τιμής.

9Συσκευασία, Ετικέτα και Συμμόρφωση Αποστολής

Οι χονδρικές αποστολές αποτυγχάνουν στους τελωνειακούς και λιανικούς ελέγχους εισαγωγής εμπορευμάτων για προβλέψιμους λόγους και σχεδόν όλες αυτές οι περιπτώσεις αφορούν προβλήματα τεκμηρίωσης και όχι προβλήματα προϊόντος.

Η περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες και η επισήμανση φροντίδας υπόκεινται σε κανονισμούς. Στις Ηνωμένες Πολιτείες, τοΝόμος περί Αναγνώρισης Προϊόντων Υφαντικών Ίνωνδιέπει την υποχρεωτική αποκάλυψη περιεχομένου στην επισήμανση, την τιμολόγηση και τη διαφήμιση κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων και καθιστά παράνομη την ψευδή εμπορική προβολή — πράγμα που σημαίνει ότι ένας ισχυρισμός σύνθεσης πλήρωσης σε ένα φύλλο προδιαγραφών χονδρικής έχει το ίδιο νομικό βάρος με έναν σε μια ραμμένη ετικέτα. Στην Ευρώπη, τοΣτρατηγική της ΕΕ για βιώσιμα και κυκλικά κλωστοϋφαντουργικά προϊόνταεισάγει απαιτήσεις οικολογικού σχεδιασμού, ένα Ψηφιακό Διαβατήριο Προϊόντος και αυστηρότερους κανόνες για τους πράσινους ισχυρισμούς· η Επιτροπή σημειώνει ότι μόνο περίπου το 1% του υλικού στα ρούχα ανακυκλώνεται επί του παρόντος σε νέα ρούχα, γι' αυτό και οι τεκμηριωμένοι ισχυρισμοί μετατρέπονται από πλεονέκτημα μάρκετινγκ σε απαίτηση συμμόρφωσης.

Από εμπορικής άποψης, οι Ευρωπαίοι αγοραστές αξιολογούν όλο και περισσότερο τους προμηθευτές με βάση τη διαφάνεια και την ΕΚΕ και όχι μόνο την τιμή. Πληροφορίες αγοράς απόCBI, η υπηρεσία πληροφοριών αγοράς του Οργανισμού Επιχειρήσεων της Ολλανδίας, προσδιορίζει τη βιωσιμότητα, την εταιρική κοινωνική ευθύνη και τη διαφάνεια ως τις κορυφαίες τάσεις που διαμορφώνουν την προμήθεια ενδυμάτων στην Ευρώπη, παράλληλα με την αυξανόμενη σημασία της σχέσης αγοραστή-προμηθευτή. Ένας προμηθευτής που μπορεί να παράγει τεκμηρίωση κατόπιν αιτήματος συντομεύει τον κύκλο ένταξης του αγοραστή σας, κάτι που αποτελεί πραγματικό εμπορικό πλεονέκτημα σε μια διαδικασία υποβολής προσφορών.

Η PASSION OUTERWEAR είναι ένα τμήμα της Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., με περισσότερα από 20 χρόνια εμπειρίας στην κατασκευή και το εμπόριο ρούχων για υπαίθριες δραστηριότητες, ρούχα εργασίας και θερμαινόμενα ρούχα. Διαθέτουμε προγράμματα χονδρικής πώλησης ανδρικών φουσκωτών ρούχων σε πιστοποιημένες αλυσίδες εφοδιασμού BSCI, SMETA, GRS και OEKO-TEX, με επιλογές σε απόθεμα, ODM και πλήρεις επιλογές OEM και σετ μεγεθών από S έως 3XL που αναφέρονται στις μετρήσεις και όχι στις ετικέτες. Κατασκευάζουμε επίσης.προσαρμοσμένα ρούχα εργασίαςκαιθερμαινόμενα ρούχα κατά παραγγελία, έτσι ώστε οι διανομείς που ενοποιούν πολλαπλές κατηγορίες να μπορούν να διαπραγματεύονται την MOQ και τα μεταφορικά μέσα σε μια ευρύτερη βάση όγκου. Η θερμαινόμενη γκάμα μας — συμπεριλαμβανομένων τωνθερμαινόμενο μπουφάνκαιθερμαινόμενο γιλέκο— μοιράζεται τα ίδια ανδρικά μπλοκ, γεγονός που απλοποιεί την εφαρμογή με συνέπεια για τους αγοραστές που διαθέτουν τόσο τυπικές όσο και θερμαινόμενες πετονιές.

Συχνές ερωτήσεις

Ποια είναι η ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας για χονδρική πώληση ανδρικού φουσκωτού μπουφάν;
Εξαρτάται από το μοντέλο του προγράμματος. Η χονδρική πώληση σε υπάρχον σχέδιο ενός εργοστασίου ξεκινά συνήθως από 50 έως 200 τεμάχια συνολικά σε όλα τα μεγέθη. Τα προγράμματα ODM που χρησιμοποιούν ένα εργοστασιακό μπλοκ με τον χρωματικό σας συνδυασμό, το quilting και την επωνυμία σας ξεκινούν γενικά από 100 έως 300 τεμάχια ανά χρωματικό συνδυασμό ή 300 έως 500 εάν πρόκειται για ύφασμα βαμμένο κατά παραγγελία. Η πλήρης ανάπτυξη OEM από τις δικές σας προδιαγραφές απαιτεί συνήθως 500 έως 1.000 τεμάχια, κυρίως λόγω των ελάχιστων απαιτήσεων σε ύφασμα. Εάν η καμπύλη μεγέθους σας είναι ευρεία, ρωτήστε αν το ελάχιστο ισχύει ανά παραγγελία ή ανά χρωματικό συνδυασμό - η διαφορά μπορεί να τριπλασιάσει την αποτελεσματική σας δέσμευση.
Πώς μπορώ να βεβαιωθώ ότι το μέγεθος ταιριάζει με την υπάρχουσα σειρά προϊόντων μου με τις μεγαλύτερες πωλήσεις;
Μην συγκρίνετε ετικέτες μεγεθών. Συγκρίνετε τις μετρήσεις. Στείλτε τις πραγματικές μετρήσεις του ενδύματος με τις μεγαλύτερες πωλήσεις σας — στήθος μετρημένο επίπεδο 2,5 εκατοστά κάτω από τη μασχάλη, ραφή από τον ώμο σε ραφή, μήκος πλάτης από τη ραφή του λαιμού στο κέντρο της πλάτης και μήκος μανικιού από τη ραφή του ώμου — και ζητήστε από το εργοστάσιο να σας δώσει τις τιμές σε σχέση με αυτούς τους αριθμούς και όχι με τον τυπικό πίνακα. Όπου είναι δυνατόν, ανατρέξτε σε τυποποιημένους ορισμούς όπως το ISO 8559-1, ώστε και οι δύο πλευρές να χρησιμοποιούν τα ίδια σημεία αναφοράς. Η πιο αξιόπιστη μέθοδος είναι να αγοράσετε ένα σφραγισμένο δείγμα σετ μεγεθών σε κάθε μέγεθος πριν δεσμευτείτε για μαζική πώληση.
Πρέπει το βάρος πλήρωσης να είναι το ίδιο σε όλα τα μεγέθη;
Όχι. Το βάρος πλήρωσης πρέπει να προσαρμόζεται στην επιφάνεια του ενδύματος, διαφορετικά ένα μέγεθος S θα είναι πιο ζεστό από ένα μέγεθος 3XL. Μια πρακτική καμπύλη κλιμάκωσης είναι περίπου 11 έως 12 τοις εκατό επιπλέον γέμισμα ανά βήμα μεγέθους, γεγονός που διατηρεί το ύψος του παταριού και τη θερμική απόδοση σε γενικές γραμμές συνεπή σε όλο το εύρος. Καθορίστε το βάρος πλήρωσης-στόχο ανά μέγεθος στο τεχνικό πακέτο με ανοχή συν ή πλην 5 τοις εκατό ανά πάνελ και επιβεβαιώστε ότι το εργοστάσιο επαληθεύει το βάρος πλήρωσης σε επίπεδο πάνελ και όχι ζυγίζοντας μόνο τα έτοιμα ενδύματα.
Ποια ανοχή μέτρησης πρέπει να αποδεχτώ σε μια μαζική παραγγελία;
Ένα εφαρμόσιμο εμπορικό πρότυπο για τα ανδρικά φουσκωτά παπούτσια είναι συν ή πλην 1,5 εκατοστά στο στήθος, το στρίφωμα και το μήκος της πλάτης, συν ή πλην 1,0 εκατοστό στο μήκος του μανικιού και συν ή πλην 0,8 εκατοστά στο μήκος του ώμου. Αυτά τα στοιχεία θα πρέπει να εμφανίζονται στο συμβόλαιο αγοράς μαζί με το πρότυπο ελέγχου που σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε. Είναι κρίσιμο να διευκρινίσετε ότι οι μετρήσεις λαμβάνονται μετά από μια ελάχιστη περίοδο ανάρρωσης 24 ωρών μετά την αποσυσκευασία — η μέτρηση ενός φρεσκοαποσυμπιεσμένου ενδύματος θα υποεκτιμήσει το στήθος και το μήκος της πλάτης και θα οδηγήσει σε ψευδή απόρριψη.
Τι αναλογία μεγέθους πρέπει να παραγγείλω για μια πρώτη μαζική αγορά;
Ξεκινήστε από το κανάλι και όχι από την προεπιλογή ενός προμηθευτή. Για το ευρωπαϊκό λιανικό εμπόριο μόδας, μια λογική καμπύλη ανοίγματος είναι S1 M2 L3 XL2 2XL1 3XL0.5. Για τη Βόρεια Αμερική, μετατοπίστε την καμπύλη περίπου κατά ένα πλήρες μέγεθος προς τα πάνω, επειδή ο ίδιος φυσικός πληθυσμός αγοράζει ένα μεγαλύτερο μέγεθος ετικέτας. Τα εταιρικά προγράμματα και τα προγράμματα στολών χρειάζονται την ευρύτερη διασπορά με ιδιαίτερη βαρύτητα στα L και XL. Το ηλεκτρονικό εμπόριο απαιτεί ευρύτερη διασπορά από τα φυσικά καταστήματα, επειδή οι αγοραστές στο διαδίκτυο παραγγέλνουν πολλά μεγέθη σκοπεύοντας να επιστρέψουν κάποια. Αντικαταστήστε όλα αυτά με τα δικά σας δεδομένα πωλήσεων μετά την πρώτη σεζόν.
Ποιες πιστοποιήσεις πρέπει να κατέχει ένας προμηθευτής χονδρικής πώλησης φουσκωτών μπουφάν;
Κατ' ελάχιστον, πιστοποίηση κοινωνικής συμμόρφωσης όπως το amfori BSCI ή το SMETA, την οποία απαιτούν οι περισσότεροι Ευρωπαίοι και πολλοί αγοραστές λιανικής της Βόρειας Αμερικής πριν από την πρόσληψη ενός προμηθευτή. Για τους ισχυρισμούς υλικών, η αλυσίδα εφοδιασμού θα πρέπει να διαθέτει RDS εάν χρησιμοποιείτε πούπουλο, GRS εάν ισχυρίζεστε ανακυκλωμένο περιεχόμενο και δοκιμές OEKO-TEX STANDARD 100 σε κέλυφος, επένδυση και διακοσμητικά. Βεβαιωθείτε ότι κάθε πιστοποιητικό αναφέρει την πραγματική εγκατάσταση παραγωγής και παραμένει έγκυρο καθ' όλη τη διάρκεια του χρονικού διαστήματος παραγωγής σας, καθώς τα πιστοποιητικά που εκδίδονται σε μια εμπορική οντότητα και όχι σε ένα εργοστάσιο αποτελούν ένα συνηθισμένο κενό που προκύπτει κατά τους ελέγχους των αγοραστών λιανικής.
Πόσο χρόνο χρειάζεται για να παραδοθεί μια μαζική παραγγελία ανδρικών φουσκωτών παπουτσιών από την επιβεβαίωση της παραγγελίας μέχρι την παράδοση;
Η χονδρική πώληση αποστέλλεται σε 7 έως 20 ημέρες. Τα προγράμματα ODM σε υφάσματα σε απόθεμα διαρκούν περίπου 45 έως 70 ημέρες, συμπεριλαμβανομένων των δειγματοληψιών και της χύμα παραγωγής. Το ODM με ύφασμα βαμμένο κατά παραγγελία διαρκεί 60 έως 85 ημέρες. Η πλήρης ανάπτυξη OEM από ένα νέο μπλοκ διαρκεί 90 έως 150 ημέρες, συμπεριλαμβανομένων δύο γύρων δειγματοληψίας, και τα προγράμματα πιστοποιημένων υλικών βρίσκονται στο ανώτερο άκρο επειδή οι παρτίδες πιστοποιημένων υλικών αγοράζονται σε καθορισμένες ποσότητες. Προσθέστε 30 έως 40 ημέρες για θαλάσσιες μεταφορές ή 5 έως 8 ημέρες για αεροπορικές μεταφορές, συν τον χρόνο ανάκτησης στην αποθήκη προορισμού πριν από την παρουσίαση λιανικής.
Γκρεγκ Σου
Γκρεγκ Σου
Ανώτερος Διευθυντής Προϊόντος | PASSION OUTERWEAR
20 χρόνια εμπειρίας στην κατασκευή και εμπορία αθλητικών ενδυμάτων, ενδυμάτων εργασίας και ενδυμάτων για υπαίθριες δραστηριότητες. Πιστοποιημένος στα πρότυπα εφοδιαστικής αλυσίδας BSCI, SMETA, GRS και OEKO-TEX. Συνδεθείτε στοLinkedIn.

Σχεδιάζετε μια μαζική παραγγελία ανδρικού φουσκωτού μπουφάν;

Η PASSION OUTERWEAR προμηθεύει ανδρικά φουσκωτά μπουφάν από 50 τεμάχια, με σετ μεγεθών από S έως 3XL που καθορίζονται στις μετρήσεις, κλιμάκωση βάρους γεμίσματος ανά μέγεθος, επαλήθευση γεμίσματος σε επίπεδο πάνελ και πιστοποιημένες αλυσίδες εφοδιασμού BSCI, SMETA, GRS και OEKO-TEX. Στείλτε μας την καμπύλη μεγέθους και την προδιαγραφή-στόχο σας — θα απαντήσουμε εντός 24 ωρών.

Αίτημα Χονδρικής Τιμολόγησης και Ορισμού Μεγεθών Δείτε το πρόγραμμα OEM / ODM